...I cesta může být cíl

Nejkrásnější pondělní ráno

14. listopadu 2016 v 20:15 | Zrz. p. |  BRDY
Juchů,
asi po půl roce KONEČNĚ volný víkend a já se zase dostala na Brdy.
Trasa kratičká: Láz, Skelná huť, Pilská, Bohutín. (Asi 11km)Och, to byl krásný den! Vstala jsem již 4:00, což se zdá jako zbytečně brzo, ale mám pocit, že to k tomu výletování nějak patří. Pokud se na výlet nevstává před sedmou a vyráží se až po svítání, člověk jako by do toho nedal všechno, co mohl, a to je škoda. :) A tak v 5:15 nasedám Na Knížecí na autobus do Příbrami, odkud mají odjíždět krátce za sebou dva autobusy do Lázu. Cesta bez problému, při příjezdu je obloha už hezky světlejší a schyluje se k úsvitu. Problém na sebe nenechává dlouho čekat. Na zastávce, kde čekám na další spoj, dochází k malé nehodě. Z MHDčka tam vystupuje stará paní, jenže ještě než stihne vystoupit, řidič ji přivře ve dveřích a ona upadne na chodník. S dvěma dalšíma paníma jí pomáháme na nohy, řidič se za chvíli přihrne taky a paní se omlouvá s tím, že ji vezme tam, kam potřebovala.
Ale jak se tahle situace řeší, tak si řidič navazujícího spoje jaksi nevšimne, že by třeba na oné zastávce hodlal někdo nastoupit, a tak ani nestaví. Naštěstí další spoj má jet za rozumnou dobu.
Tak akorát tedy dorážím na nádraží a nasedám do busu k tomu samému řidiči, co skřípnul tu paní. Za pár minut už vystupuju v Lázu. Je dost zima - mrzne a sluníčko je sotva nad obzorem, a tak vrstvím všechno, co mám s sebou a brzo to zabírá. V Lázu ještě nakupuju něco malého na svačinu. Odtud vede hezká silnice za vesnici na kraj lesa a pak lesem k místu znavému Sklená Huť, a tam je moc pěkně. Cestou obdivuju zasněžené stromy, měděné bukové listí a huňaté smrčí. Den je čím dál jasnější, les se rozsvěcí, někde jako by vyloženě visely záclony světla. Na asfaltkách leží slušné náledí. Dlouho jsem nezažila tak mírumilovou a poklidnou atmosféru. A lidé se v pondělí na Brdy naštěstí moc nedostali, kromě tří aut - snad lesníků, takže to ticho bylo překrásné. Žluté modříny a zlaté duby a oranžové buky a zelené smrky pod pokrývkou nového sněhu vypadaly trochu jak z Ameriky, ty barvy působily nezvykle. Na Skelné Huti se ukazuje, že se ještě nezvedla růžovofialová mlha nad lesem a není tak vidět moc daleko. Mám to místo hrozně ráda. Nejtajemněji působilo hned napoprvé, kdy jsem nevěděla, kam která cesta odsud vede. Pradávná douglaska za ohradou na zvěř vypadá, že tam roste snad od prvohor.
Jedinou slabinou výletu byla malá poznávací hodnota - od Sklené huti dál už jsem všechny cesty znala. Ale vypadaly pravda dost jinak v té zimní podobě. A všude kolem cesty se ve sněhu objevovaly desítky stop a zvířecích cestiček - srnky, veverky, psi a lišky, myšky i ptáci. Musí jich tam být fakt hodně, hlavně těch veverek :)U pilské studánky zkouším místné vodu - pořád dobrá. Nádrž Pilská se hezky modře leskne. Dál už jen pokračuju po zelené do Bohutína na točnu autobusů. Mám fakt štěstí - za sedet minut to má jet do Příbrami. Jenže se ke mě řítí nějaký kříženec baseta a bígla, evidentně fenka bez páníčka poblíž. Cupitá ke mě na okraji požární nádrže. Není si moc jistá a není moc důvěřivá a neví, co má se mnoudělat, tak dvakrát třikrát štěkne a ihned se zezadu ozve štěkot v odpověď. Fenka si přivolala větší a průbojnější kolegyni :D Holky se na mě domluvily. Velká bílá mě začala v půlkruzích obcházet a postupně se přibližovat. Nevrčela ani neštěkala a chvíli to vypadalo, že se skamarádíme. Hodila jsem jí kus jabka, což samozřejmě nesežrala, ale ani se nezlobila. Pak jsem ji ale hladila a při tom mi sklouznul batoh ze zad na ruku, takže se fenka lekla, vyštěkla a už si držela ostražitý odstup. Víte, jak se říká, že se před zvířaty nemají dělat prudké pohyby? no jo...
Pak se obě holky vzdálil a šly se toulat po vesnici. A přijel autobus.

Ano, vím, půlku tohohle zápisu tvoří popis "souboje" s vesnickými bestiemi a výlet to byl opravdu kratičký, ale příjemný. Těším se na někdy příště, až se zase bude dát jet na dýl a s přespáním.
Pozdějc požná dodám pár fotek:)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama