...I cesta může být cíl

Co jsem se naučila na výpravách

9. května 2016 v 18:07 | Zrz. p. |  O PUTOVÁNÍ
Pár zkušeností z pochodové praxeO suchých ponožkách
Suché ponožky jsou absolutně nad zlato! Stačí k tomu, aby se člověk začal cítit jako nový a dodal sobě novou sílu na cestu. Proto je dobré mít jich s sebou klidně i 2x tolik, než na kolik dní jdete ven. Nacpou se všude a dají se do nich zabalit různé věci.

O shrnujícím se tričku pod batohem
Určitě jste někdy zažili, že se vám pod batohem pořád dokola vyhrnovalo tričko na zádech. Nezoufejte. Zhruba po hodině chůze se zpotíte a tričko se shrnovat přestane Smějící se

Se stanem vs. bez něj
V české krajině se dá celkem v pohodě riskovat spaní beze stanu. Obvykle lze totiž po cestě najít buď nějakou kazatelnu, nebo třeba krmelec, zamčenou chatku s verandou, turistický přístřešek, nebo jakoukoliv jinou stechu nad hlavou. Pokud nenajdete stíšku, jde si vyrobit nějaký primitivní přístřešek z větví. Podle mě to má i ohromné kouzlo. Naproti tomu stan je jistota. Můžete se s ním usídlit prakticky kdekoliv (ano, i když pohodlné stanoviště je třeba vybírat docela důkladně) a pokud je dobrý, zůstanou věci v suchu. Poté, co jsem si zkusila pochod jak se stanem, tak bez něj, tak volím variantu nalehko. Stan je jednak docela objemný a hlavně moc dobře vím, jak těžké je se z něj ráno vyhrabat, sbalit jej a jít dál. Raději přenocuju v nějakém méně komfortním koutku, kde jediné, co budu muset ráno udělat, je sbalit spacák a zamést po sobě stopy.

Věci ve stanu
No a ani stan neochrání věci na 100% před navlhnutím, protože uvnitř stanu se má tendenci srážet voda a pokud si nenecháte své oblečení na noc zabalené, může vám dost navlhnout taky od vlhkosti ve vzduchu. No a pak...Kdo z nás je tak šikovný, že umí sbalit stan do tak dokonalé ruličky, aby se hned napoprvé vešel do obalu? Když se to nepodaří, je třeba se nějak postarat mnohdy o částečně navlhlou plachtu.
Stezky na mapě
Od jisté doby si dávám extrémní pozor na značení cest na mapách. Pokud se mapový podklad vaší mapy neshoduje např. s podkladem mapy.cz, může být někde háček. Lesní cesty mají tendenci zarůstat, stezky nejsou stabilní, mohou být podmáčené, mizet kus před cílem...Extrémně zrádné může být zaměnit čárkované značení stezky se značením pro průsek. Ale ani značení pro asfaltku nemusí být absolutní. Moc dobře pamatuji jednu podyjskou cestu. Před 15 lety se po ní dalo projet autem, dnes se tam stěží nechá projít pěšky po uzoučké kančí stezce skrz popadané kmeny.

Plášť je univerzální
Bavlněný podšitý plášť se mi osvědčil jako mnohostranná pomůcka na cesty. Ačkoliv je jen půlkolový a dlouhý sotva pod kolena, při dešti nebo větru se do něj zabalím i tehdy, pokud mám na zádech krosnu s venku připnutým stanem (i když je to jen tak tak). Když je hezky, mám jej pod batohem a popruhy tak méně tlačí. Na jaře, v zimě a na podzim v něm není ani zima ani vedro a vydrží i pár hodin hřát a nepromoknout na středním dešti. Mám tedy konkrétně tento, samozřejmě každý plášť má jiné vlastnosti. Plášť je skutečně geniálním kusem oděvu do přírody.

Jedlé rostliny
Můžu vám říct jedno. Jedlých rostlin znám mraky, ale člověk se z nich nemá moc šanci najíst, pokud si s jejich hledáním nedá práci celý den. Špenát z kopřiv, žabince nebo merlíku? Ok, co dál? Vařené oddenky orobince a kořen lopuchu? Ok, co dál?...

Zrádné vrstevnice
Říkáte si, že když jsou vrstevnice daleko od sebe, bude cesta pohodová? Omyl! Terén mezi dvěma vrstevnicemi může vypadat i takto: Smějící se


Šťastnou cestu!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Andoriana Andoriana | E-mail | Web | 18. června 2016 v 16:09 | Reagovat

Mapu mívám výhradně v elektronické podobě, ale i to má nevýhodu. Hlavně když se mobil najednou vybije, člověk stojí uprostřed ničeho a teď se vrátit domů.
A opravdu plášť? :D tak to už jsi vážně hraničářka se vším všudy.

2 Zrz.p. Zrz.p. | 19. června 2016 v 12:17 | Reagovat

[1]: Mě de dodnes nepovedlo najít si nějaké offline mapy, co by se daly použít, a tak spolíhám na klasické mapy, i když je třeba je po každém výletu znova lepit. Jinak díky za nečekané komentáře! :):D Jj, plášť je geniální vynález!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama